Pytania i odpowiedzi
  • Czym systemy odwróconej osmozy różnią się od tradycyjnych filtrów ? Producenci tradycyjnych filtrów stosują w swoich produktach materiały takie jak siatki papierowe, ziemię okrzemkową, piasek czy węgiel. Głównym elementem systemu odwróconej osmozy, zwanego także RO, jest membrana, w której zastosowana jest półprzepuszczalna błona zatrzymująca mikroskopijne cząsteczki zanieczyszczeń rozpuszczonych w wodzie. Tylko molekuły H2O przechodzą przez zrolowaną membranę, natomiast woda zawierająca skoncentrowane zanieczyszczenia zostaje odprowadzona z systemu.
  • Kiedy powstały systemy odwróconej osmozy ? 

  • Technologia była znana od wielu dziesięcioleci, ale dopiero w 1962 roku wprowadzono ją do szerszego użytku, kiedy rząd Stanów Zjednoczonych zbudował zakłady produkujące dziennie 3000 litrów wody osmotycznej dla celów wojskowych. Od tamtego czasu powstało tysiące firm wykorzystujących metodę odwróconej osmozy do uzdatniania wody do picia. Armia Stanów Zjednoczonych zakupiła ponad 8000 membran na potrzeby operacji "Pustynna Burza" w 1991 roku. Na Bliskim Wschodzie technologia ta wykorzystywana jest do uzyskiwania słodkiej wody w miejscowościach pustynnych i nadmorskich pozbawionych naturalnych źródeł czystej wody.
     
  • Czy system odwróconej osmozy usuwa sól z wody ? 

  • Pierwotnie system ten został skonstruowany dla Marynarki Wojennej USA do uzyskiwania wody pitnej z wody morskiej, co było doskonałym pomysłem ze względu na jego niezawodność w "walce" z solą. System odwróconej osmozy nadaje się idealnie dla ludzi mających problemy z wysokim ciśnieniem, którym lekarze zalecili dietę o niskiej zawartości soli.
  • Czy system odwróconej osmozy usuwa bakterie i wirusy ? 

  • Membrana usuwa wszystkie mikroorganizmy z wody, produkując wodę sterylnie czystą. Dzieje się tak ze względu na nieproporcjonalnie mniejsze od bakterii i wirusów otwory znajdujące się w półprzepuszczalnej błonie, z której zbudowana jest membrana.
     
  • Czy woda otrzymana dzięki odwróconej osmozie wpływa na smak napojów? Odwrócona osmoza usuwa z wody niewidoczne zanieczyszczenia mające negatywny wpływ na walory smakowe i zapachowe napojów. Czysta woda intensyfikuje smak i zapach soków, kawy, herbaty, przetworów z owoców i warzyw.
  • Jak często należy wymieniać wkłady wstępne, końcowy wkład węglowy, mineralizator i membranę osmotyczną ? Najczęstszym wymianom, co sześć miesięcy,  podlegają wkłady wstępne - dwa wkłady sedymentacyjne oraz wkład węglowy. Raz do roku wymienić należy końcowy filtr węglowy in-line oraz mineralizator. Przy zachowaniu powyższego harmonogramu wymian wkładów zapewniamy dobre funkcjonowanie membrany osmotycznej przez okres 3-5 lat. Aby przekonać się, czy membrana nie uległa uszkodzeniu należy przy każdym serwisie sprawdzić jej funkcjonowanie przy pomocy testera TDS.
  • Czy woda osmotyczna jest dobra dla dzieci ? 

  • Woda otrzymana w procesie odwróconej osmozy jest wyjątkowo wskazana dla dzieci. Nie tylko do przyrządzania pokarmów, ale również do kąpieli niemowląt i dzieci, których skóra - wrażliwa na chlor, chemikalia i sole wapnia występujące w wodzie wodociągowej - może być narażona na podrażnienia i uczulenia będące początkiem poważnych chorób.
     
  • Jakie inne korzyści wynikają ze stosowania odwróconej osmozy ?

  • Higiena osobista - chlorowana i zanieczyszczona woda jest przyczyną wielu problemów z cerą. Czysta woda pozwoli zachować naturalną barierę ochronną skóry, co zminimalizuje konieczność używania kosztownych kremów i kosmetyków. 
    Zdrowie - picie dużych ilości czystej wody jest ogólnie zalecane przez lekarzy dla zachowania zdrowia i sił witalnych, natomiast dla osób ze skłonnościami do tworzenia się kamieni w nerkach i woreczku żółciowym jest po prostu wymagane. Woda osmotyczna jest też szczególnie polecana wszystkim ludziom z osłabionym systemem odpornościowym. 
    Gospodarstwo domowe - stosując wodę z RO do urządzeń domowych np.: ekspresów do kawy, czajników, żelazek z nawilżaczem, itp. chronimy je przed osadzaniem się kamienia.